Menu

پتانسیل های استان البرز در زمینه نیروگاه های خورشیدی

 

جمهوری اسلامی ایران در برنامه ششم توسعه تولید حداقل 5000 مگاوات از انرژی الکتریکی کشور از منابع تجدیدپذیر را برنامه‌ریزی نموده است. در این راستا، بهره ­گیری و تولید الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر خورشیدی و بادی در رأس برنامه­ های استان البرز قرار گرفت و با دستور مستقیم استاندار محترم البرز، کارگروه تخصصی انرژی­های تجدیدپذیر به ریاست معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز و دبیری مرکز خدمات سرمایه ­گذاری تشکیل گردید.

پس از برگزاری جلسات متعدد و بازدیدهای میدانی به‌منظور استعدادیابی اراضی مناسب جهت احداث نیروگاه­های خورشیدی، در ابتدا 2000 هکتار و سپس 800 هکتار از اراضی ملی در منطقه اشتهارد توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به‌منظور پروژه نیروگاه­های خورشیدی تخصیص داده شد و نقشه UTM این اراضی توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز و شرکت برق منطقه ­ای تهران تهیه گردید.

از مزایای مهم این منطقه جهت احداث نیروگاه خورشیدی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  1. در نزدیکی کلان­شهر کرج و همچنین پایتخت قرار دارد و جاده اشتهارد امکان دسترسی به محل و انتقال مصالح و تجهیزات را تسهیل می­نماید.
  2. شهرستان اشتهارد که در ضلع جنوب غربی استان البرز واقع شده است دارای حداقل تابش 5 کیلووات ساعت بر مترمربع می­باشد که از مناطق مستعد و دارای پتانسیل بسیار بالا در منطقه محسوب می­گردد.
  3. با توجه به اینکه بخش رحمانیه (پلنگ ­آباد) شهرستان اشتهارد جزو مناطق کمتر توسعه ­یافته و یکی از شهرستان­های پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور است، بنابراین زمینه توسعه اقتصادی منطقه را فراهم می ­آورد و باعث افزایش اشتغال و گردشگری خواهد شد.
  4. وجود چندین شهرک­ صنعتی در شهرستان اشتهارد که می­توانند مصرف­ کننده انرژی تولیدشده باشند و مشکلات قطعی برق شرکت­های واقع در شهرک­های صنعتی به‌خصوص در تابستان مرتفع گردد.
  5. نزدیکی به شبکه فوق توزیع اشتهارد که باعث تسهیل اتصال به شبکه سراسری می­گردد و باعث کاهش هزینه ­های سرمایه­ گذاری می­شود.

 

 

منوی دسترسی

انرژی های تجدیدپذیر در ایران و جهان

پتانسیل های استان البرز در نیروگاه خورشیدی

راهنمای سرمایه گذاری

دی ان ان